Eliminovat nehodovost a rizika na silnicích pomohou video testy aplikace Učme se přežít

Po 23. 10. 2023

Alarmující čísla a údaje o počtu nehod a úmrtí na našich silnicích, která každoročně slýcháme by se postupně mohla stát minulostí nebo se alespoň výrazně snížit. Zasadit se o to chce projekt Týmu silniční bezpečnosti Učme se přežít se svojí kampaní Dávám bacha. Ta nejen, že spojuje všechny účastníky silničního provozu a snaží se je vést k toleranci a vzájemnému pochopení, ale spouští i speciální aplikaci s video testy, v níž si každý může vyzkoušet, jak na tom aktuálně je s vnímáním rizik a krizových situací na silnicích. Aplikace navíc ukazuje dopravní situace z pohledu motorkáře, aby se i člověk, který motocykl neřídí dokázal vžít do role řidiče jednostopého vozidla a zvládl si lépe představit, co v daných situacích motorkář vidí, vnímá a musí řešit. Formou poutavých a zároveň poučných video kvízů se tak na chvíli může motorkářem stát opravdu každý a zjistit, jak by si v silničním provozu vedl, jestli dokáže rizika včas, a zda vůbec, vnímat a reagovat na ně nebo je vůči nim imunní.

„Motorkáři jsou na našich silnicích jednoznačně nejohroženější skupinou řidičů. Jen za loňskou moto sezónu tvořily nehody motorkářů 18 % z celkového počtu všech dopravních nehod. To je z našeho pohledu velmi alarmující číslo. Vytvořili jsme proto aplikaci, u které jsme chtěli, aby měla trochu přesah, která zaujme a vtáhne i běžné účastníky silničního provozu a ukáže jim, jak třeba i obyčejná dopravní situace vypadá za řídítky motocyklu. Vznikla proto aplikace Učme se přežít založená na speciálních video testech. Jednoduše řečeno ukazuje několik modelových situací motorkáře v silničním provozu, v němž nechybí ostatní účastníci jako jsou řidiči aut, chodci a cyklisté, prostě reálné situace, které musí motorkář denně při své jízdě řešit,“ vysvětluje Jiří Novotný, šéfinstruktor Učme se přežít s tím, že cílem video kvízů je nejen edukovat a ukázat na možná rizika, která na všechny účastníky silničního provozu denně číhají, ale také pomoci si uvědomit, že silnice, kterou sdílíme je jen jedna a není na ní prostor pro vzájemné šarvátky a dokazování si, kdo je lepší. Někdy totiž jen zlomek vteřiny, ve kterém uděláme špatné rozhodnutí může ovlivnit nejen náš život a zdraví, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

Jak se do video kvízů Učme se přežít zapojit

Otestovat své schopnosti, pozornost a vyhodnocení dopravních situací může úplně každý, dokonce i člověk, který ještě ani řidičský průkaz nevlastní nebo se aktuálně chystá do autoškoly či ji dokončuje. Stačí na adrese www.davambacha.cz kliknout na tlačítko „DO APLIKACE“ a uživateli se zobrazí série sedmi video testů, reálných situací v silničním provozu, s nejčastějšími hrozbami. Ty následně stačí postupně projít, sledovat videa a klikáním označovat hrozby, které uživatel na videu zaregistruje. Po skončení každého videa následuje vyhodnocení označených rizik i možnost zobrazení stejného videa s již označenými krizovými situacemi a jejich vysvětlením, s radami, jak se v dané situaci chovat i připomenutím konkrétního paragrafu Zákonu o provozu na pozemních komunikacích.

„Určitě bych doporučil všem, aby si video kvízy vyzkoušeli. Věřím, že motorkáře a aktivní řidiče budou bavit, rozšíří jim obzory, a hlavně jim dají to podstatné pro jejich reálnou účast v silničním provozu. Často se totiž stává, že pokud jsme na silnicích denně, pokud denně jezdíme stejné trasy, začínáme být vůči silničnímu provozu imunní a jedeme takzvaně na autopilota. I to chce aplikace a její kvízy řešit a zlepšovat. Vytrhnout řidiče z určité letargie a ukázat jim situace a rizika, která často už ani jako rizika nevnímají. Přesto tam jsou. A určitě doporučuji videa i těm, kteří se chystají do autoškoly nebo jí aktuálně absolvují. Právě pro ně by to mělo být nezbytnou součástí přípravy nejen na závěrečné testy a jízdy, ale i na samostatné řízení a účast v silničním provozu. Jak rychleji nabrat schopnosti zkušeného jezdce? Právě trénováním rizikových situací v bezpečném prostředí natočených scén. Tím dojde k lepšímu rozpoznávání rizik a zkrácení reakční doby,” vysvětluje Jiří Novotný.

Tým silniční bezpečnosti chce aplikaci a její video testy i nadále rozšiřovat o další situace ze silničního provozu. Věří, že edukace by měla být co největší a na krizové situace by měl být řidič připraven ještě před tím, než usedne za volant či řídítka. Společně se vzájemnou tolerancí a pochopením, že silnici společně sdílíme, ať už sedíme na motocyklu, v autě na kole nebo třeba jen přecházíme silnici, vedeme psa či jsme jezdcem na koni, je jedinou možnou a správnou cestou ke snížení každoroční neradostné bilance o počtu nehod, zranění a úmrtí na našich silnicích.

Připomeňme, součástí webových stránek Učme se přežít a kampaně Dávám bacha je i speciální Desatero chování se na silnicích zahrnující například body jako je maximální bdělá pozornost, 100% respekt, kultivované chování, uznání vlastních chyb i bezemoční chování, kdy by řidič nikdy neměl napravovat domnělé křivdy a školit ostatní účastníky provozu. Zapojit se do kampaně Dávám bacha může každý, mimo jiné i prostřednictvím speciálních samolepek s nápisy “Dávám bacha” nebo “Beru ohled”, které si lze nalepit na svůj vůz či motocykl a jasně tak ukázat snahu vzájemně zlepšovat situaci v provozu a dbát nejen na vzájemnou bezpečnost, ale i ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu. Samolepky lze zdarma získat, jak na kurzech Učme se přežít, tak i na partnerských místech projektu. Jejich přehled včetně adres a dalších informací naleznete na www.davambacha.cz


Projekt Týmu silniční bezpečnosti zaměřený na školení a vzdělávání motorkářů na polygonech a speciálních uzavřených tratích vznikl v roce 2010 jako regionální aktivita. Postupem času se z něj stal celorepublikový projekt, který má aktuálně za sebou již 12 sezónu a stovky kurzů nejrůznějších druhů a kategorií a tisíce absolventů. Projekt pomáhá motorkářům zlepšovat své jízdní schopnosti, správně ovládat motocykl, vhodně vyhodnocovat krizové situace a adekvátně je řešit. Učí a zdokonaluje i techniky jako je krizové brždění, úhybný manévr, ovládání motocyklu v malé rychlosti nebo průjezdy zatáčkami a nezapomíná ani na vzdělávání jezdců v oblasti psychologie nebo první pomoci. Kromě samotných motorkářů školí instruktory autoškol. Projekt je financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, Libereckého kraje a dalších partnerů. V roce 2023 přichází se kampaní Dávám bacha, která má za cíl vzdělávat širokou veřejnost a ještě více minimalizovat nehody motorkářů a přispět k co největšímu propojení všech účastníků silničního provozu. www.ucmeseprezit.cz www.davambacha.cz


nahoru