Úspěšná realizace projektu „Nultá hodina autoškoly“ v Libereckém kraji


V Libereckém kraji úspěšně proběhl osvětový projekt „Nultá hodina autoškoly“, zaměřený na středoškolské studenty a jejich vzdělávání v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Akce se zúčastnily klíčové složky integrovaného záchranného systému: Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, dále dopravní psycholog a koordinátor BESIP pro Liberecký kraj.

Projekt měl za cíl připravit mladé lidi na rizika spojená s řízením a pohybem v silničním provozu. Praktické ukázky a interaktivní workshopy zdůraznily důležitost prevence, správných reakcí při nehodách a odpovědného chování za volantem. Celkem proběhlo v tomto roce 5 akcí, kterými prošlo 478 studentů. V dalších 8 dnech byl realizován program Týmu silniční bezpečnosti v rámci projektu Markétina dopravní výchova – Neumírej zbytečně. Tímto programem prošlo dalších 518 studentů.

„Naším cílem bylo ukázat mladým řidičům i chodcům, že každý okamžik na silnici může být klíčový. Program jim pomohl pochopit, že prevence a zodpovědnost jsou základními pilíři bezpečnosti,“ uvedla Vladimíra Šrýtrová z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Cílem jejich workshopu bylo připravit mladé a začínající řidiče na dopravní kontrolu a případné chování v místě dopravní nehody z pohledu policie.

Zdravotničtí záchranáři studenty ve svých přednáškách vedou k tomu, aby za všech okolností mysleli na své vlastní bezpečí. „V těchto hodinách je neučíme první pomoc, i když zdůrazňujeme, že by ji měli znát. Ale říkáme, s čím by měli počítat v případě, kdy se stanou účastníky dopravní nehody nebo jsou nějaké svědky. Co očekávat a jak se chovat v prvních minutách, kdy jsou na místě úplně sami. Čeho si všímat, co bude záchranáře zajímat ještě před tím, než dorazí na pomoc na místo události,“ vysvětluje Michael Georgiev ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Záchranáři svoje stanoviště sdíleli s příslušníky z řad profesionálních hasičů, kteří se zase zaměřili na to, jak složkám IZS na silnicích pomáhat k tomu, aby se na místo události vůbec dostali. Alena Sládková z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje hodnotila projekt následovně: „V průběhu projektu jsme se snažili vštípit začínajícím řidičům důležitost prevence, s ohledem na výkon činností záchranných složek a důležitost vlastní připravenosti řidičů zvládat krizové situace v souvislosti se silničním provozem.“ Cílem přednášek bylo, v rámci praktických ukázek, seznámit řidiče s pravidly průjezdu vozidel s právem přednostní jízdy, zásadami správného parkování, linkami tísňového volání včetně využití systému eCall a hašení počínajícího požáru vozidla.

Projektu Nultá hodina autoškoly se účastnil v Libereckém kraji také dopravní psycholog PhDr. Milan Hrdina, PhD., který aktivitu projektu hodnotí přínosně a kladně. K realizaci dodává: „Tak jako v loňském roce, i letos jsem byl mile překvapen velkým zájmem studentů, živou diskusí a to vše k tématu mladý řidič, jeho chování v dopravním provozu, zvládání emocí, předcházení a vyhnutí se rizikových situací a práci dopravního psychologa. V řadě případů diskuse pokračovala i o přestávkách".“

Projekt získal pozitivní ohlas díky atraktivnímu zapojení odborníků a reálných příběhů záchranářů. Krajské pracoviště BESIP Libereckého kraje bude pokračovat s působením na středoškoláky a s rozšiřováním projektu i v následujícím roce.


nahoru