Zimní bunda v autě ohrožuje


Svrchní zimní oděv v kombinaci s bezpečnostními pásy není pro cestující to nejlepší řešení. Silné zimní bundy přidávají pár centimetrů, které snižují účinnost bezpečnostních pásů.

Zimní bundy ve vozidle zvyšují riziko vážného zranění. U dětí je situace ještě horší

V České republice platí povinnost připoutání se při cestování ve vozidle pro všechny prostřednictvím adekvátních zádržných systémů. Do výšky 150 cm nebo váhy 36 kg, musí být osoby (děti) přepravovány v adekvátním zádržném systému. Upevnění se pomocí bezpečnostních pásů má několik pravidel a doporučeních, aby bylo účinné.

Bezpečnostní pás by měl být veden v těsné blízkosti s tělem přes pevné body. Těmi jsou boky, klíční kost a hrudní kost. V případě zimních bund jde o zbytečné centimetry navíc, které ovlivní chování těla ve vozidle v případě nehody nebo prudkého brzdění. V takové situaci se tělo pohybuje několikanásobně vyšší hmotností a naráží do bezpečnostního pásu jako do pevné překážky. Podle testování německého autoklubu ADAC dochází při těchto nehodách k poranění břišní dutiny, a to nejen na úroveň lehkého zranění.

Proto při cestování v nadcházejícím chladném počasí zimní bundy alespoň rozepínejte. Poté si bezpečnostní pás dotáhněte do těsné blízkosti k tělu. V případě, že poutáme své ratolesti, doporučujeme zimní bundu sundat úplně. Rozdíl délky odvinutého pásu připoutaného dítěte s bundou či bez bundy může být až o několik centimetrů. Dítěti bundu vysvlečte, připoutejte ho a poté ho jí nebo připravenou dekou přikryjte. Je to pár vteřin navíc, které však mohou ochránit vaše dítě v případě nehody.

Zimní bunda může přidat až 10 cm pásu od těla a významně zvýšit riziko poranění hlavy. Riziko názorně zobrazuje následující video.


nahoru