Motocyklisté mají za sebou nejhorší rok. Co dělat, aby letošní byl lepší?
Nehod s účastí motocyklistů bylo v roce 2018 nejvíce za posledních 10 let. Každá šestá usmrcená osoba na silnicích byl v roce 2018 motocyklista. Tým silniční bezpečnosti, Liberecký kraj a další partneři pokračují v boji s vážnými nehodami motocyklistů projektem „Učme se přežít“.
Rok 2018 přinesl z pohledu nehodovosti motocyklistů opravdu nešťastný rok. Ze všech usmrcených osob na silnicích bylo 91 právě motocyklistů. To představuje 16,1 % ze všech usmrcených což je bohužel také historické maximum. I V Libereckém kraji umírali řidiči na silnicích celkem jich bylo o 2 více než předchozí rok, celkem 4 osoby zahynuli. I počty zraněných byly v loňském roce vyšší, policie v LK celkem evidovala 99 dopravních nehod. Pořád se zvyšuje i podíl dopravních nehod s alkoholem, loni to bylo v LK 9 nehod (nárůst 3). Více nehod je v extravilánu a trend je takový, že počty nehod v obcích ubývají.
Vážné nehody motocyklistů nejsou, jak si řada lidí myslí, doménou pouze mladých a začínajících řidičů. Například v loňském roce zemřelo nejvíce motocyklistů ve věkové skupině od 35 do 44 let. Celkem to bylo 35 motocyklistů z uvedeného počtu. V této věkové skupině také evidujeme nejvíce těžce zraněných (129).
Ani z pohledu praxe v řízení nemůžeme, jak se říká vše hodit pouze na ty začínající „Nejvíce smrtelných nehod zaviní řidiči s minimální praxí. Vinou řidičů s dvouletou praxí zemřelo jen v loňském roce 12 osob, dalších 69 bylo těžce zraněno. Přesto řadu nehod mají na kontě i ti zkušení a vyježdění. Řidiči s více jak desetiletými zkušenostmi zavinili v předchozím roce celých 28 úmrtí.“ říká Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje.
Častým sporem a otázkou v diskusích bývá, kdo je nejčastějším viníkem vážných nehod motocyklistů. Zda vinu nesou sami motocyklisté, nebo jim nehodu a následné zranění způsobí ostatní účastníci silničního provozu.. V tomto ohledu je velmi těžké paušalizovat neboť příčina každé dopravní nehody je soubor mnoha faktorů zahrnujících jak stav komunikace a vozidla, tak také daná lidská rozhodnutí na všech stranách. Statistiky Policie ČR poskytují alespoň částečnou odpověď. Nadpoloviční většinu nehod si způsobí sami motocyklisté. V loňském roce vinou motocyklistů zemřelo 59 osob, což představuje 65%.
Jak tedy zvrátit tento stav?
Jako jeden z účinných nástrojů zlepšování stavu nehodovosti motocyklistů jsou bezesporu školy bezpečné jízdy. S bezplatnou formou takové motoškoly pro omezený počet zájemců začal Liberecký kraj již v roce 2010 a pod heslem Učme se přežít začal lákat motocyklisty na autodrom do Sosnové. „K uspořádání kurzů a snaze iniciovat i další aktivity tohoto typu nás vedl zejména vývoj nehodovosti. Počty usmrcených často ročně překračovaly 100 osob a podíl usmrcených motorkářů na všech smrtelných nehodách významně rostl“, doplňuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje
V letošním roce Liberecký kraj připravil prozatím 4 výukové dny, které proběhnou na Autodromu v Sosnové a pojmou na 240 zájemců. Bude to v květnu 25.5. a 26.5.2019 a červnu 29:6: a 30.6.2019. Další termíny budou vyhlašovány v průběhu dubna tohoto roku.
Účastníky čeká celodenní aktivita, která střídá praktické jízdy s teorií a workshopy. Motocyklisté natrénují krizové brzdění, průjezdy zatáčkou, ovládání motocyklu v pomalých rozjezdech, ale také třeba rozjezd do kopce. V dalších částech se seznámí s častými nehodami motocyklistů, dopravní psychologií. Pod vedením záchranářů z Českého červeného kříže projdou malým kurzem první pomoci zejména po úrazu na motorce.
Pro účastníky je kurz bezplatný a je možné se na něj registrovat na stránkách www.ucmeseprezit.cz.