Bezpečně na elektrokoloběžce
Elektromobilita je trendem posledních let. Svoji popularitu si mezi lidmi získala díky rychlosti, šetrnosti k životnímu prostředí, ale i možnostem žít více aktivněji. Kromě elektrických aut jsou napříč generacemi velmi oblíbená elektrokola nebo elektrokoloběžky. Existuje několik druhů, hodí se do měst i mimo ně, na delší i kratší vyjížďky. Před první jízdou je potřeba se s e-verzemi kol a koloběžek seznámit a vyzkoušet si je na bezpečném místě. Každé zazmatkování a pochybnost může vést ke zbytečné nehodě a zranění. Pokud splňují specifické parametry, legislativa na ně pohlíží jako na jízdní kola (těmi se rozumí i koloběžka). Jejich uživatelé jsou pak cyklisté a v provozu pro ně platí pravidla, kterými se ze zákona musí řídit.
Osoba jedoucí na koloběžce je považována z pohledu zákona o provozu na pozemních komunikacích za cyklistu. Platí pro ni tedy stejná ustanovení jako pro osobu jedoucí na jízdním kole.
V případě, že uživatel chce, aby byla elektrokoloběžka způsobilá k provozu na pozemních komunikacích bez registrace a bez nutnosti držení řidičského oprávnění, musí splňovat tyto parametry:
Pro jízdu na elektrokoloběžce platí roněž povinná výbava jako pro jízdní kolo:
- bílá odrazka vpředu
- červená odrazka vzadu
- dvě na sobě nezávislé funkční brzdy
- oranžové odrazky v kolech
Za snížené viditelnosti pak navíc:
- bílé světlo vpředu
- červené světlo vzadu
Kde se na elektrokoloběžce pohybovat smí?
Z hlediska pravidel silničního provozu cyklisté, a tedy i jezdci na koloběžkách nebo e-koloběžkách, na chodník nepatří. Výjimku mají děti do 10 let. Správně by se měli pohybovat tam, kde je umožněn pohyb cyklistů. Pro jízdu by tak měli vyhledat stezky pro cyklisty, sdílené stezky pro chodce a cyklisty, cyklistické koridory a vyhrazené jízdní pruhy. V případě, že taková místa po trase nejsou, musí zůstat na silnici při pravém kraji vozovky.